Facebook Twitter

Ev Stüdyosu Kurmak İçin Neler Gerekli?

Ev Stüdyosu Kurmak İçin Neler Gerekli?

Ev stüdyonuz için gerekli ekipmanları alarak evde ses kaydı almanız  artık  zor değil. Günümüzde sanal enstürmanlar  artık gerçek seslere  yakın ve gün geçtikçe daha gerçekçi hale gelmektedir.  Bu sayede müzik yapmak için onlarca enstrümana ihtiyacınız yok diyebiliriz. Kayıt yapmak için hazırsak stüdyo kurulumunda gerekli olan malzemeleri hep beraber inceleyelim.Bilgisayar

Bilgisayar; Ses kayıt ,  düzenleme , mix , mastering  yapabileceğiniz ana bileşenlerden biridir. Donanım özellikleri en az i5 işlemci, 4gb ram, hardisk (7200 Rpm Hardisk yada SSD ) olması yeni başlayan bir  müzisyen için yeterlidir . Mac  işletim sistemli bir bilgisayarıda tercih edebilirsiniz.

Ses kartı

Bilgisayarlarda dijital ve analog ses faaliyetlerini yerine getirmekle görevli birim ses kartıdır. Ana kartın üzerinde bulunan  usb ve thunderbolt veri yollarına takılmak suretiyle bilgisayarların ses kaydetmesine ve çalmasına imkân tanırlar.  Ses kartı tercihini yaparken kullanacağınız DAV (Digital Audo Workstation) programına uyumlu ve  Condenser mikrofon çalıştırabilmeniz için phantom power (48 V) özelliğinin  olup olmadığını kontrol ediniz.

Referans Mönitör,  Referans kulaklık

Müzik kayıt, miksaj ve mastering aşamasında kullanılan,  sesi makyajsız, düz (Flat) şekilde  imal edilmiş bir hoparlördür. Standart  hoparlör etkileyici olabilir fakat doğru dinleme için kesinlikle bir çözüm değildir ve kulağınızı yanıltabilir. Seçim yaparken odanızın metrekaresine göre boyutlarını seçmeyi unutmayınız.

Midi Klavye

Midi klavyede herhangibir ses bankası bulunmayan, bilgisayarınızdaki bütün midi uyumlu ses ve programları kontrol edebilmenize imkan sağlayan,  kısaca bastığınız tuş hareketlerini,  ses üreten donanıma  göndermek diyebiliriz.

Mikrofon

Öncelikle mikrofon seçimi yaparken ne için kullanacağınızı belirlemeniz gerekli.

Dinamik mikrofon ;  Genellikle canlı performanslarda tercih edilen dinamik mikrofon olup aynı zamanda kayıtlarda da kullanılabilir

Condenser Mikrofon ; Phantom power (48 V) destekli ses kartı yada güç kaynağı ile çalışır.  Condanser mikrofonların hassasiyeti ve ses niteliği ve dinamik mikrofonlara göre iyidir.

Yorumlar