Facebook Twitter

Gitarım için hangi teli satın almalıyım ?

Gitarım için hangi teli satın almalıyım ?

Piyasada bir birçok marka ve kalitede teller bulunmakta. Öncelikle telin paketinde eziklik, yırtık gibi durum var olup olmadığına bakmaktır. Eğer yırtık yada ezik var ise almanızı tavsiye etmiyoruz. Neden tavsiye etmiyorsunuz sorusuna ise ; Teller zarar görmüş  yada tellerin hava alması ve sonrasında paslı bir telle karşılaşma oranınızı azaltabilirsiniz.


Tel Paketlerinin üzerinde Normal Tension, Hard Tension, Extra Hard Tension gibi ibareler görebilirsiniz. Aşağıda listedende bunlara göz atabilirsiniz.

Normal Tension (Normal ses)
Düşük tansiyon teller üzerinde parmakları gezdirmek daha kolaydır, Cızlamalar daha nadir görülür. Daha az ses ve tepkimeye sahiptir.

Hard Tension (Güçlü ses)
Düşük ve yüksek tansiyon arasında bir tel tansiyonu çeşididir. İkisinin özelliğinden de az az alır.

Extra hard Tension (Ekstra güçlü ses) 
Yüksek tansiyon teller, çalım için daha zordur, parmaklarınızı daha çok yorar. Ritim çalanlar için daha uygundur. Yüksek ses ve tepkimeye sahiptir. Gitarda cızlamalara, sap problemlerine daha elverişli bir tel çeşididir.

Aslında gitar teli seçimi kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Kullandığınız teknikler ve çaldığınız müzik gibi özellikleri göz önünde bulundurarak seçimizi yapmalısınız. Farklı marka ve kalınlıkları deneyerek size uygun oldugunu düşündüğünüz teli kullanabilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar iyi bir gitar, pedal, anfi ile  çalarsanız çalın kötü bir gitar teli tüm özellikleri gölgelemeye yol açacaktır.

Klasik gitar telleri, üretildiği hammaddeye göre sınıflandırırsak;

1. Naylon: Bu en kullanılan tel hammaddesidir. Misina diye de geçer.
2. Siyah naylon: Bu da misina tellerin farklı bir alaşımından yapılır. Daha sıcak ve tiz bir sound elde edersiniz.
3. Titanyum: Naylon tellere göre daha parlak bir görünüme ve yumuşak bir çalıma sahiptir. 
4. Kompozit: Kompozit teller bas ve tiz notalar arasındaki geçişin daha kompres edildiği bir ton sağlar.
5. 80/20 Bronz: %80 bakır, %20 çinko kullanıldığı için adını buradan alır. Parıltılı ve berrak bir ton olanağı sunar.
6. Gümüş kaplama bronz: Silver-plated copper olarak geçen teller daha gümüş bir renge ve sıcak tonlara sahiptir.


Gitarı çalıp işinizi bitirdikten sonra yün dökmeyen bir bez ile çok bastırmadan hafifçe silmenizi öneririm. Böylece teller çalımdan sonra üzerinde oluşan nemden büyük oranda arındırıp, ömrünü arttırmış olursunuz. Tellerinizi her çalma oranınıza göre ortalama 2-3 ay içinde kopsa da kopmasa da yenisiyle değiştirmeniz kulaklarınız ve gitarınızdan için önemlidir.

Yorumlar